Metāla virsmu krāsošana

Jautājums:

Objektā tiek lietota gruntskrāsa Universal Korrostop, kas tiek izmantota metāla cauruļu krāsošanai. Kādam jābūt vienam gruntskrāsas slāņa biezumam, lai tiktu sasniegts vēlamais efekts - aizsardzība no rūsēšanas? Tiek plānots uzklāt divus gruntskrāsas slāņus.

Atbilde: Pilnīga antikorozijas aizsardzība metālam netiek panākta tikai ar Universal Korrostop. Tā ir gruntskrāsa, kas bagātīgi satur antikorozijas pigmentus, bet nožūstot kļūst pilnīgi matēta, mikroporaina un šāda matēta plēve pieļauj skābekļa un ūdens difūziju. Universal Korrostop  vēlams pārkrāsot ar krāsām, kas rada salīdzinoši blīvāku, skābekļa un ūdens tvaika necaurlaidīgāku, plēvi. Universal Korrostop  plēves mikroporainums un matējums ir ideāls, lai krāsa spētu kvalitatīvi pielipt un aizķerties pie tās. Gruntskrāsa  Universal Korrostop uzklāta 2 kārtās, bet nepārkrāsota ar apdares krāsu, ir samērā nepraktiska – pilnīgi matētā virsma ir netīrumus uzņēmīga un ātri smērējas.   

 Par slāņa biezumiem:

Uz metāla virsmas (pilnīgi neuzsūcoša pamatne) gruntskrāsu vai krāsu patēriņš ir 10 m²/l, tātad slapjas plēves biezums ir apm. 100 µ (mikroni) (1/10 no 1mm), sausas plēves biezums – apm. 50 µ (1/20 no 1mm). Apdares metode – gruntskrāsošana vienu reizi ar Universal Korrostop un divas kārtas apdares krāsošojuma ar blīvu alkīda vai uretānalkīda krāsu (kopējais sausas plēves biezums – 150 µ) – tad ārdarbiem būtu vēlama gruntskrāsošana divās kārtās ar Universal Korrostop un apdare divās kārtās ar akrila krāsu.

Iekšdarbos, sausās telpās, kur apkārtējās vides nevēlamā iedarbība uz metālu ir samērā saudzīga, gruntēšana vienā kārtā un krāsošana divās kārtās ar akrila vai alkīda krāsu ir vairāk kā pietiekama. Šajā gadījumā, apdares krāsojums divās  kārtās, ir nodrošina toņu sedzamību un vienmērīgu izskatu, jo gruntskrāsa ir gaiši pelēkā vai sarkanbrūnā tonī.
Jautājums:

Ko Jūs ieteiktu metāla jumtu krāsošanai? Sākot ar tehnoloģiju līdz krāsu izvēlei. Ar jumtiem domāti pagājušajā gadsimta celtas ēkas ar valcprofila skārda segumu.

Atbilde: Metāla jumtu (skārda) krāsošanai (neatkarīgi vai skārds ir cinkots vai nav), iesakām izvēlēties sekojošus materiālus un  darba secību:

- rūsas skartos fragmentus mehāniski notīrīt ar metāla birstēm (tīrības pakāpe ST 2);

- visu  virsmu uzbirsēt ar Tikkurila Panssaripessu un ūdens šķīdumu (1 : 4);

- visu virsmu nomazgāt ar tīru ūdeni;

- visu virsmu nogruntēt ar Universal Korrostop+;

NB! Pēc gruntēšanas virsma jāpārkrāso ierobežotā laika intervālā: min. 2 h – max. 4 diennaktis.

- visu virsmu 1 reizes, vai vēl labāk  – 2-reizes nokrāsot ar metāla jumtu krāsu Tikkurila Panssarimaali;

Tonēšana: Tikkurila toņu karte metāla jumtiem.

P.S. Jaunas cinkotas virsmas ieteicams atstāt atmosfēras iedarbībā apm. 2 – 3 gadus, ļaujot atmosfērai spīdīgo cinkojumu „sabojāt”. Pretējā gadījumā gruntkrāsas un krāsas adhēzija nebūs pietiekoša. Ja šo laika posmu izturēt nav iespējams – nepieciešama visas virsmas rūpīga slīpēšana līdz matētam rezultātām.
Jautājums:

Labdien! Kāda būtu pareiza darbu secība esošu, aprūsējušu tērauda spāru pārkrāsošanai sākot ar virsmu attīrīšanu un beidzot ar krāsošanu, ja nav iespējams izmantot mazgāšanu ar ūdeni?

Atbilde: Metāla (tērauda) virsmas, tā gluži pa tiešo, mazgāt ar tīru ūdeni nemaz nebūtu vēlams, jo tas vēl vairāk veicinās rūsas veidošanos, bet kā attīrošais līdzeklis no eļļām, taukiem u.c., ūdens būtu mazefektīvs. Tādos gadījumos ūdenim pievieno  speciālu, amonjaku saturošu līdzekli – Panssaripessu, atiiecībā 4 : 1, un tad šāds šķīdums efektīvi attīra visas, tīrā ūdenī grūti šķīstošās  vielas, kā arī, viegli sārmainās ietekmes rezultātā, neļauj veidoties papildus rūsai. Būtiski, ka papildus rūsa neveidojas arī tajā brīdī, kas šis mazgājamais līdzeklis vēlāk tiek noskalots ar tīru ūdeni. Tomēr šo procedūru mēs nekādā gadījumā nevaram nosaukt kā vecā rūsējuma noņemšanu vai mazināšanu.

Bet, tas viss, iepriekš teiktais, Jums neder -  nav iespējams izmantot mazgāšanu ar ūdeni.

Visefektīvais rūsas attrīšanas veids – tā ir mehāniska iedarbība uz rūsas skartajiem laukumiem (drāšu birstes, speciālās slīpripas). Protams, ja nav pieļaujama mazgāšana, tad ar šādu slīpēšanas metodi jāpāriet arī pārējie, no rūsas brīvie, laukumi – virsmas attīrīšanas nolūkā. Pēc slīpēšanas obligāti virsmu notīrām no slīpēšanas putekļiem.

Būtisks posms nopietnai metāla virsmu aizsardzībai ir gruntskrāsošana. Gruntskrāsošanu piedāvāju veikt ar produktiem Universal Korrostop+ vai Universal Korrostop. Pirmais no pieminētajiem – antikorozijas gruntskrāsa gan melnajam, gan krāsainajiem metāliem. Universal Korrostop – tikai tēraudam. 

Pēc kvalitatīvas gruntskrāsošanas, nobeiguma krāsojuma izvēlē  parādās vairāki varianti, – atkarībā no vēlamā spīduma un krāsas tipa.

Kā, manuprāt, viskavalitatīvākais – Panssarimaali. Krāsa metālam, kura pati satur antikorozijas piedevas. Šādu piedevu klātbūtne krāsā, metālam nekad nenāk par sliktu.

Augsti kvalitatīvs krāsojums ar tradicionālām metāla krāsām – Universal Classic  – pusmatēts, pusspīdīgs vai spīdīgs.
Jautājums:

Izsmidzinot krāsu uz alumīnija virsmas, tā sačervelējas. Kāds var būt iemesls tam?

Atbilde: Lai uzlabotu krāsas saķeri (adhēziju) ar alumīnija virsmu, tā pirms krāsošanas ir jānoslīpē ar smilšpapīru, tad jānotīra metāla daļiņas un putekļi, piemēram, ar putekļusūcēju. Tad ar sārmainu mazgāšanas līdzekli, piemēram, Special Clean no virsmas jānomazgā eļļas, tauki un citi netīrumi. Attīrītā virsma rūpīgi jānoskalo, vēlams, ar siltu ūdeni un nožāvē. Lai izvairītos no oksidēšanās, virsma jāgruntē nekavējoties pēc skalošanas ar ūdeni, piemēram, ar gruntskrāsu Universal Korrostop+. Tad gruntētā virsma jāpārkrāso ar alkīda krāsu Universal Classic.