Toņi un tonēšana

Jautājums:

Vai toni 564x (Villa akva) veidojošie pigmenti būs pietiekami atmosfēras iedarbības izturīgi un derēs āra darbiem? Ja nē, kādi ir iespējamie risinājumi problēmas novēršanai (māja jau nokrāsota šajā tonī)? Vai obligāti ir jālieto gruntskrāsa pirms Villa Akva krāsas uzklāšanu? Jauna neevelēta dēļu virsma.

Atbilde: Jūsu norādītais tonis  ir izvēlēts  no Tikkurila ieteicamās ārdarbu toņu kartes koka fasādēm “Tikkurila Puutalot”, kas nozīmē, ka šajā  kartē ir atlasīti tikai tādi toņi, kuri izturējuši pārbaudes un testus attiecībā uz to noturību pret UV starojumu, atmosfēras iedarbību u.c. Jāatdzīst, ka arī  šajā toņu kartē, starp visiem 120 ieteicamajiem toņiem būs tādi, kuri  salīdzinoši būs “jūtīgāki” piemēram, tumšie toņi pret balēšanu nekā citi, piemēram, gaišie šīs toņu kartes toņi.

Tonis 564X ir viens no tumšākajiem (gandrīz melns) visā šīs toņu kartes piedāvājumā, un tas pakļausies salīdzinoši ātrākām vizuālām izmaiņām, bet visi pigmenti, kuri veido šo toni, ir t.s. atmosfērnoturīgo pigmentu kategorijā.

Jaunus dēļus pirms krāsošanas ar Villa Akva ieteicams impregnēt ar  Kolorex Protekt.  Neviens apdares produkts (arī  plānotais Villa Akva),  nesatur tik daudz antiseptiskas vielas kā tieši šim nolūkam paredzētais Kolorex Protekt Arī no iesūkšanās viedokļa, šis produkts sniedz visdziļāko impregnāciju, pateicoties lielajam lineļļas īpatsvaram un “lēni ” žūstošajam šķīdinātājam, vaitspirtam, kurš nodrošina šī materiāla ilgāku iedarbību uz koku. Zāģēta, neēvelēta virsma, ir pateicīga pamatne, lai krāsa labi ieķertos un neatlobītos, līdz ar to gruntēšana ar Villa Primer, nav nepieciešama.
Jautājums:

Vai tonis TVT 2079 ir pieejams arī, lai krāsotu koku?

Atbilde: Tonī TVT 2079 var notonēt gandrīz jebkuru mūsu ražoto krāsu – arī krāsas kokam, ja vēlaties. Mūsu izmantotajā Tikkurila tonēšanas sistēmā krāsas tonis nenosaka to, kur to var vai nevar lietot. Tas galvenokārt ir atkarīgs no krāsas piemērotības attiecīgajai virsmai, kuru vēlaties krāsot. Piemēram, šādā tonī var notonēt gan krāsu sienām, gan metālam, gan mūra fasādei, gan mēbelēm u.tml.

Jāskatās gan, vai toni veidojošie pigmenti būs pietiekami atmosfēras iedarbības izturīgi un derēs āra darbiem. Šim tonim ir izmantoti pigmenti, kuri izturēs arī sauli, tāpēc tonī TVT 2079 var tonēt arī ārdarbu  krāsas.
Jautājums:

Labdien! Vēlos nokrāsot sienas kremīgi baltā krasā, lai tonis būtu tāds silti balts (varbūt to sauc par pienbaltu). Vai varētu man ieteikt toni no toņu tabulas, kurš atbilstu šādam tonim?

Atbilde: Tikkurila „OFF WHITES” ir speciāli izstrādāta toņu karte ar gandrīz nemanāmām balto toņu niansēm.

Jautājiet veikalu krāsu nodaļās pēc šādas toņu kartes un izvēlieties Jums patīkamāko toni!

OFF WHITES kartē attēlotie toņi F503 un G503 ir ar nelielu ievirzi silti dzeltenīgā virzienā. Iespējams, ka kāds no šiem toņiem būs piemērots arī Jūsu gadījumā.

Arī mūsu pamata toņu kartē Tikkurila Izjūti krāsas atrodami ne mazums toņu Jūsu aprakstītajā virzienā.

No Jūsu jautājuma redzams, ka Jūsu interjera dizaina iecere Jums ir svarīga un nozīmīga, tādēļ, šāds ieteikums: Iesakām vispirms veikt kontrolkrāsojumu tieši uz īstajām sienām un Jūsu reālajos apstākļos. Tikai tad varēsiet droši un precīzi novērtēt, vai iepriekš izvēlētais krāsas tonis būs īstais, vai, tomēr, nē.

Ar ļoti gaišiem toņiem nereti ir tā, ka krāsa gan tiek ietonēta precīzi, bet, Jūsu konkrētās apkārtējās vides mijiedarbības (interaktivitātes un metamerijas) rezultātā (apgaismojums dienā un vakarā, citi blakus esoši toņi no grīdas, mēbelēm, aizkariem u.t.t.) krāsas tonis tiek stipri ietekmēts un vairs neizskatās tā, kā jūs to redzējāt veikalā, izvēloties. Krāsas tonis atbilst toņu kartei, bet Jūsu apstākļos izskatās savādāk, nekā iepriekš.

Drošāk un labāk būs pārliecināties par īstā toņa atbilstību, investējot dažos paraugu litros krāsas. Citādi, var nākties ilgu laiku sadzīvot ar neīsto krāsas toni, gadījumā, ja uzreiz nopirksiet un izkrāsosiet visu krāsas daudzumu, iepriekš nepārbaudot.
Jautājums:

Vai Vivacolor krāsas var pietonēt pēc NCS sistēmas krāsu kodiem?

Atbilde: Atbilde, pavisam īsā versijā – jā, var.

Standarta NCS toņu karte ir viena no jau sen lietotajām TIKKURILA grupas tonēšanas kartēm.

TIKKURILA grupā ir vienota tonēšanas sistēma, tādēļ VIVACOLOR zīmola krāsas tonējamas tieši tāpat, kā citas TIKKURILA grupas ražotās krāsas. Piemēram, viena no mūsu zīmola – BECKERS krāsu tonēšanai jau standarta izvēlē tiek piedāvāta NCS toņu karte.

Reizēm ir neliela „aizķeršanās” ar „nestandarta” NCS toņiem, bet arī to, līdz šim, esam varējuši atrisināt.

Standarta toņi ir tie, kuri apvienoti oriģinālajā NCS kartē un, kur ciparu solis ir 5, t.i., tie beidzas ar 0, vai 5, piemēram: NCS S 0585-Y30R. Ar šādiem toņiem nav nekādu problēmu, jo tie visi ir datorsistēmā visās mūsu tonēšanas iekārtās Latvijā.

Nestandarta toņi ir, piemēram, šādi: NCS 0384-Y32R. Tādi toņi var būt ļoti daudz (bezgalīgi) un tie nav ietverti standarta NCS toņu kartē. Šādu toņu apstrādei, reizēm, var būt nepieciešama toņu kartes spektrālā analīze. Tā ir iespējama tikai dažās vietās Latvijā. Tomēr arī tā nav neatrisināma problēma, jo, ja šādu toni vēlas pircējs, teiksim, Daugavpilī, vai Talsos, tad veikala pārdevējam ir tikai jāpiezvana mums un mēs šo spektrālo analīzi veicam un pārdevējam pasakām toņa receptūru. Tādējādi klients var saņemt krāsu vajadzīgajā tonī tur, kur to vēlas.

Vēl jāpiebilst, ka NCS toņu karti labāk lietot tikai interjerā. Tas tādēļ, ka ārdarbu krāsām ir ievērojami tonēšanas ierobežojumi (lai garantētu toņa nemainību, tiek lietoti tikai neorganiskie pigmenti) un, var gadīties, ka, ja , tomēr, šo toni, pretēji rekomendācijām, realizēs uz fasādes, tas ātri izbalēs. Šī iemesla dēļ krāsu ražotāji āra darbiem parasti paredz speciālas toņu kartes, piemēram Tikkurila Facade.
Jautājums:

Esmu sākusi remontēt bērnistabu- diviem maziem zēniem. Pašlaik lielākā problēma ir ar sienas krāsu izvēli- toņu saskaņošanu, lai būtu skaisti un moderni. Grīdu jau esam izvēlējušies - gaiši pelēku laminātu. Bērnu mēbelēs dominē spilgti zaļa krāsa. Istaba ir diezgan tumša, saule iespīd tikai no rīta. Ļoti lūdzu padomu, kādus toņus izvēlēties sienām? Pašiem doma bija par gaišu zilu, bet vai tas iet kopā ar pelēko grīdu, baltiem griestiem un spilgtām mēbelēm? Paldies.

Atbilde: Toņu izvēlē iesaku meklēt dizainera padomu. Mēs, gandrīz visi mūsu kolektīvā, esam tehniski cilvēki, kuri labi pārzina savas ražotās krāsas un to īpašības. Ja Jūs jautātu ar kādu krāsu vienā vai otrā gadījumā krāsot, tad mēs noteikti spētu palīdzēt, bet toņu izvēlē, pilnā mērā apzinoties atbildību, kura šajā gadījumā ir jāuzņemas, nejūtamies tik kompetenti, lai ko ieteiktu.

Varbūt, var palīdzēt viena no mūsu toņkartēm – Tikkurila Feelings, kurā apkopoti dažādi toņu salikumi, kuri savstarpēji labi sader vienā telpā. Jums atliek izvēlēties salikumu, kurš Jums patīk un krāsot. Liekas vienkārši. Toņkarte pieejama gan pie mums, gan mūsu klientu veikalos, kur mūsu krāsas tirgo.

Vēl var meklēt bērnu istabu dizainus dažādos žurnālos un bukletos, kuru nav mazums.

Un vēl – internets!!! Ierakstiet GOOGLE attēlu meklētājā dažus atslēgs vārdus, piemēram: „children room design for boys”, vai ko līdzīgu, un Jums būs miljons ideju attēlu veidā.

Labākais, protams, būtu dizainera padoms.

Tīri subjektīvi varu teikt, ka ne vienmēr sienas jākrāso spilgtas, sevišķi, ja mēbeles jau ir spilgtas. Pilnīgi pietiek ar bēšīgi baltu, gaišu krāsojumu. Tad visas krāsainās lietas vēl labāk izcelsies. Ja vēlaties, spilgtā tonī varat nokrāsot tikai vienu sienu – to, kurā ir durvis. Un vēl 20 – 30 cm platu joslu tūlīt blakus spilgtajai sienai, tādā pat krāsā, uz blakus sienām un arī griestiem.

Jā, un vēl uz sienas ar Tikkurila tāfeļu krāsu uzkrāsojiet krāsainu laukumu, kur varēs rakstīt un zīmēt ar krītu uz nebēdu. Tas mazajiem patiks labāk par jebkuru parastu sienas krāsojumu!