Sienu un griestu krāsošana

Jautājums:

Sienas nokrāsotas ar Interior Kitchen balto krāsu, nobeiguma tonis būs gaiši pelēks. Kādu krāsu tipu izvēlēties nobeigumam, ja ir sienas nav gluži līdzenas? (koridors)

Atbilde: Interior Kitchen ir izturīga krāsa, kura maz piesaista netīrumus un kuru ir viegli kopt un tīrīt, tādēļ tā būtu vislabāk piemērota koridoram. Ja Jūs neapmierina krāsas pusmatētais spīdums, kurš izceļ sienu nelīdzenumus, tad varat krāsot koridoru ar Vivacolor Acrylate Matt, kas ir matēta krāsa, bet ļoti noturīga. Vēl matētākas krāsas par Vivacolor Acrylate Matt ar spīduma pakāpi 7%, neiesakām izvēlēties, jo tās, lai arī vēl vairāk slēptu sienu defektus, tomēr pārāk piesaistīs netīrumus un koridorā būs nepraktiskas, jo nebūs viegli kopjamas.
Jautājums:

Man ir jautājums par krāsošanas darbiem iekšdarbos. Situācija ir sekojoša. Kaimiņš no augšas appludināja ģipškartona griestus vienā istabā un betona griestus otrā istabā. Griesti iepriekš tika krāsoti ar krāsu Interior Ceiling. Uz ģipškartona ir dzelteni notecējumi ~2 m2 platībā un uz betona griestiem ir dzelteni notecējumi ~ 2 m2 platībā. Jautājums ir sekojošs - kā būtu pareizi pārkrāsot griestus? Cik saprotu, jāpārkrāso viss, bet kādiem jābūt sagatavošanas darbiem? Lūdzu atbildēt pēc iespējas plašāk.

Atbilde: Remonta gaita varētu būt sekojoša:

1. Pirms darbu uzsākšanas visām virsmām ir jābūt sausām – izžuvušām.
2. Atbrīvot telpu no mēbelēm un visām lietām, kas varētu traucēt remonta gaitā. Vēlams, lai telpa būtu pilnīgi tukša.
3. Noņemt no griestiem apgaismes ķermeņus un visu, kas varētu traucēt kvalitatīvam un ērtam griestu remontam.
4. Apklāt grīdu ar kartona loksnēm, vai plēvi.
5. Apklāt un aplīmēt sienas un visus elementus, kas jāpasargā no krāsas un putekļiem.
6. Padziļināt un izlabot ģipškartona šuvju salaidumu vietās radušās plaisas ar špakteli Vivacolor LJ vai Vivacolor LH. Lietot piemērotas šuvju armējošās lentas. Ar špakteli visu izlīdzināt un noslīpēt. Viegli pārslīpēt visu griestu virsmu, lai iegūtu viendabīgu gludumu.
7. Ūdens nopludinājumu skarto zonu, ieskaitot pāršpaktelētās vietas, gruntēt ar speciālu, izolējošu gruntējuma krāsu Akrostop (Tikkurila).
8. isu virsmu, uzsūktspējas izlīdzināšanas nolūkos, vienā kārtā gruntēt ar gruntskrāsu Vivacolor 1.
9. Visu virsmu vienā, vai divās kārtās krāsot ar griestu krāsu Interior Ceiling.
10. Noņemt aizsargplēves un aplīmējumus. Tīrīt putekļus, likvidēt remonta sekas.
11. Montēt vietā gaismas ķermeņus un noņemtās lietas.
12. Atgriezt vietā mēbeles un iekārtot istabu.
Jautājums:

Es vēlos līmēt tapetes, bet uz sienas ir nedaudz pelējums un telpa ilgus gadus nav kurināta. Vai būtu labāk, ja es to sienu nokrāsoju nevis līmēju tapetes?

Atbilde: Jautājums – līmēt tapetes vai krāsot, šajā gadījumā nav galvenais. Ja uz sienas ir pelējums, tas norāda, ka ēkā ir paaugstināts mitrums un pārāk vāja ventilācija. Telpās ir ļoti slikts mikroklimats, lai tur dzīvotu, tāpēc vispirms jārisina šī problēma, citādi var iedzīvoties astmā vai citās elpošanas ceļu slimībās. Kad tas tiks atrisināts, būs vienalga vai krāsot, vai līmēt tapetes.

Krāsa, protams, labāk iztur pelējumu, nekā tapetes. Pelējums var ļoti labi dzīvot un attīstīties zem tapetēm. Bet, kā jau minējām vispirms jānovērš mitruma siltuma un ventilācijas problēmas. Pēc tam pelējušas virsmas ir jāmazgā un jādezinficē ar hloru saturošiem mazgāšanas līdzekļiem, piemēram ar Tikkurila Homeenpoisto. Tad arī var, pēc izvēles, sagatavot krāsošanai un krāsot, vai līmēt tapetes.
Jautājums:

Kādas krāsas ir piemērotas mācību klasei/telpai?

Atbilde: Mācību klases ir kvalificējamas kā sabiedriskas telpas, kuru sienas ir pakļautas paaugstinātam mehāniskam noslogojumam un tīrīšanai. Pastāv iespēja, ka šīs virsmas plānots regulāri mazgāt ar sadzīves mazgāšanas līdzekļiem.

Šādas prasības vislabāk nodrošina sienu krāsas ar paaugstinātu spīduma līmeni: pusmatētas, 20% spīduma līmenis (Vivacolor 20, Interior Kitchen) vai pusspīdīgas, 40% spīduma līmenis (Interior Bath). Salīdzinoši nedaudz vājākus kopjamības rādītājus uzrāda sienu krāsas Vivacolor 12 vai Vivacolor 7  - attiecīgi 12% un 7% spīduma līmeņi.

Šeit darbojas likumsakarība – jo zemāks krāsojuma spīdums, jo virsma ir uzņēmīgāka pret netīrumiem, šos netīrumus ir grūtāk dabūt ārā un intensīvi mazgājot krāsas plēve sabojājas. Viena krāsa, kas šo likumsakarību apgāž ir Vivacolor Acrylate Matt – 7% spīduma līmenis, bet kopjamība (beršana) pārsniedz 20 000 ciklus.

Praktiski, visi augstāk minētie materiāli ir droši lietojami sabiedriskās telpās, bet jāizvērtē, kādi kritēriji Jums ir svarīgāki – augsta nodilumizturība un viegla kopšana vai  vizuāli un estētiski pieņemamāks zema spīduma krāsojums.  
Jautājums:

Kā attīrīt sienu no eļļas krāsas, kas krāsota uz betona sienas?

Atbilde: Eļļas krāsu visvienkāršāk būtu no virsmas noņemt mehāniskā veidā ar lameļu tipa smilšpapīru slīpripu un leņķa slīpmašīnu, jeb, tā saucamo, fleksi. Var, protams, mēģināt ar krāsas noņēmējiem, bet šobrīd nopērkamo krāsas noņēmēju iedarbība uz eļļas krāsu ir diezgan vāja. Arī karstā gaisa fēns uz betona pamatnes nebūs gana efektīvs.

Ja vecā eļļas krāsa labi turās, to var atstāt apakšā un pārkrāsot. Lai to izdarītu eļļas krāsa ar smilšpapīru jānomatē, tad jānogruntē ar akrila gruntskrāsu Vivacolor 1, tad var špaktelēt un krāsot ar ko vien vēlaties (sienu un griestu ūdens bāzes krāsas). Ja vēlaties, uzreiz pēc slīpēšanas eļļas krāsu var arī krāsot bez gruntēšanas, bet tikai ar stiprām, akrila saistvielu saturošām krāsām, piemēram, Vivcaolor Acrylate Matt.