Koka virsmu krāsošana iekšdarbos

Jautājums:

Vēlos lakot jaunas, priedes koka durvus. Kā labak to darīt, lai ar laiku tās nenodzeltē?

Atbilde: Ūdens bāzes akrila lakas labi saglabā koksnes toni nemainīgu.

Ja vēlaties lakot ar Vivacolor laku, priedes koka iekšdurvīm iesakām laku LACQUER WALL AKVA.

Visvienkāršāk ir lakot ar netonētu bezkrāsainu laku, tomēr, ja vēlaties uzsvērt koksnes gaišo toni, laku varat ietonēt baltā tonī (3466). Paraugus varat apskatīt krāsu veikalos. Tā bieži rīkojas, lai interjerā samazinātu priedes koksnes silto dominanci. Varat pirmo kārtu lakot ar tonētu laku, otro ar netonētu. Ja vēlaties savas durvis redzēt izteikti gaišas, lakojiet abas kārtas ar tonētu laku. Ja vēlaties maigāku tonējumu, laku varat atšķaidīt arī ar ūdeni.

Iesakām vispirms veikt parauga lakojumu uz līdzīgas virsmas un pārliecināties, ka gala rezultāts ir tas, ko gaidāt. Tikai tad, ķerieties pie durvju lakošanas.
Jautājums:

Ar ko droši un stabili pārkrāsot padomju laika skaidu plates lakoto sekciju gaišā tonī? Slīpēt ar smilšpapīru vispirms?

Atbilde: Krāsojamo virsmu vispirms noteikti ieteicams nomatēt ar smilšpapīru. Tas būtiski uzlabos jebkuras jaunās krāsas saķeri. Šādi sagatavotu virsmu var uzreiz krāsot ar alkīda krāsām, piemēram, ar mēbeļu krāsu Special Furniture. Ja vēlaties kādu citu risinājumu, varat vispirms gruntēt sekciju ar speciālu adhēzijas gruntskrāsu Otex (Tikkurila) un tad krāsot ar ūdens bāzes mēbeļu krāsu, piemēram, Special Furniture Akva vai pat dekoratīvo krāsu.
Jautājums:

Sveiki! Es nokrāsoju virtuves skapīšus ar tādu krāsu, kas, kā izrādas, nav mitrumizturīga. Virtuvē tos bieži nāksies mazgāt un tīrīt. Vai nav kāda caurspīdīga laka vai aizsargkrāsa, ko es varētu uzpūst aerososola veidā vai citādi uz nokrāsotajām virsmām, tādējādi paildzinot krāsojuma mūžu?

Atbilde: Lai sniegtu precīzu atbildi, būtu labi zināt, kādu krāsu Jūsu izmantojāt. To nezinot, pieņemu, ka mitruma neizturība ir raksturīgāka iekšdarbu ūdens dispersijas krāsām.  

Novērtējiet, cik lielā mērā esošais krāsojums ir neizturīgs pret mitrumu un berzi. Ja krāsojums, uzberzējot ar slapju lupatu, atmiekšķējas un sāk izšķīst (raksturīgi griestu krāsām un ļoti vājām sienu krāsām), tad tīriet visu nost, jo tik nestabila pamatne ir  nederīga stipras krāsas vai lakas uzklāšanai.

Ja esat skapīšus nokrāsojusi ar kādu kvalitatīvu sienu krāsu (tas nenozīmē, ka krāsai ir obligāti jābūt mitrumizturīgai) un šī krāsa ir labi pielipusi pie virsmas, mēģiniet virsmu pārkrāsot ar Special Furnitura Akva. Šī jaunā krāsojuma virskārta atbildīs tādām kopšanas un berzes prasībām, kādas parasti izvirza mēbeļu apdarē.

Krāsas aerosolu iepakojumā Vivacolor sortimentā diemžēl nav.
Jautājums:

Vai ar Vivacolor Special Furniture var krāsot bērnu gultu? Viņa nav pārāk toksiska?

Atbilde: Neviena Vivacolor ražotā krāsa vai laka nav toksiska. Tomēr vēl piemērotāka bērna gultiņai, rotaļlietām un citām līdzīgām lietām būs mēbeļu krāsa uz ūdens bāzes Special Furniture Akva. Krāsas uz ūdens bāzes ir ar ļoti vāju aromātu un satur daudz mazāk šķīdinātājus. Šīs krāsas nekaitīgumu apliecina arī Ziemeļvalstu ekomarķējums jeb Zaļais gulbis. 
Jautājums:

Mums mājās ir koka sienas, bet ne gludas kā grīdas, bet gan ar dēlīšiem. Vēlējos krāsot, jo koks ir nodzeltējis, bet izrādās, ka koks ir aptrādāts ar laku (laka nav redzama, bet lineļļas krāsu pretī neņem). Vai varat ieteikt krāsu, kas, saglabājot koksnes faktūru, ļaus nokrāsot sienas gaišākā tonī?

Atbilde: Iemesls, kāpēc vecais lakojums vai krāsojums neņem pretī jaunu krāsu vai laku (jaunais materiāls “mūk” no virsmas, slikti to saslapina), izskaidrojams ar to, ka vecā virsma ir taukaina, netīra utt. Tik pat labi var būt, ka vecā virsma ir piesūcināta ar ļineļļu, kas nerada plēvi, bet veido taukainu, citus materiālus atgrūdošu virsmu.

Iesakām rīkoties sekojoši:

1. Virsmu nomazgājiet ar Special Clean un ūdens šķīdumu (no 1:5 līdz 1:10). Pēc apstrādes virsmu rūpīgi noskalojiet ar tīru ūdeni.

2. Mēģiniet virsmu pārslīpēt (ar smilšpapīru Nr.180 – 240). Ja slīpējot  veidojas putekļi, tas nozīmē, ka virsma ir kvalitatīvi attaukota un slīpēta tiek lakas virskārta. Ja putekļi veidojas samērā maz un smilšpapīrs ātri pieķep, tas nozīmē, ka koks ir piesūcināts ar kaut ko treknu un taukainu – piem., lineļļu, jo koksnes dziļākajos slāņos Special Clean nav spējis iedarboties. 

3. Ja vecais apdares slānis izrādās laka – pēc pārslīpēšanas var lakot no jauna, piedevām laku var ietonēt sev vēlamajā tonī. Iesakām izmantot Lacqer Extra (matētu, pusspīdīgu vai spīdīgu). Šo uretānalkīda laku iesakām, jo Jūsu pieminētais nodzeltējušais koks liecina, ka iepriekš ir izmantota līdzīga tipa laka.

Ja Jūs esat gatavi atbrīvoties pilnībā no vecās lakas – virsmas atjaunošanu iesakām veikt ar Lacquer Wall Akva – līdz ko smiļšpapīrs tiks līdz koksnei, dzeltenā nokrāsa izslīpēsies un, iespējams, Jūs iegūsiet to gaišo koksnes nokrāsu, kuru vēlaties. Lacquer Wall Akva efektīvi aizsargā no UV staru iedarbības, bet  pastāv iespēja to arī tonēt. Ja vecais apdares slānis izrādās eļļa – tālākai apdarei izmantojiet tikai eļļas tipa materiāli.